23.1°C
1012.4 hPa
Życie Warszawy

Deweloperzy wybudują infrastrukturę. Warszawa wprowadza Zintegrowane Plany Inwestycyjne

Publikacja: 15.07.2025 07:30

Zgoda na realizację inwestycji mieszkaniowej wiąże się z realizacją przez inwestorów m.in. szkół, pr

Zgoda na realizację inwestycji mieszkaniowej wiąże się z realizacją przez inwestorów m.in. szkół, przedszkoli, dróg, terenów zieleni

Foto: Adobe Stock

Dzięki współpracy ratusza z inwestorami będą mogły powstawać szkoły, przedszkola, drogi czy tereny zielone – na koszt inwestora i we współpracy z radą miasta.

Zintegrowane Plany Inwestycyjne zostały wprowadzone w ramach ostatniej nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, która weszła w życie 24 września 2023 roku.

Czym są Zintegrowane Plany Inwestycyjne?

ZPI to specjalna forma planu miejscowego, inicjowana na wniosek prywatnego inwestora. We wniosku, oprócz własnego zamierzenia, inwestor musi przedstawić też propozycję dla miasta – tzw. inwestycje uzupełniające. Ich katalog jest duży i obejmuje m.in. szkoły, przedszkola, przychodnie, tereny zieleni urządzonej czy nawet przekazywanie mieszkań do miejskiego zasobu.

Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy

Pozytywne doświadczenia z kilku lat obowiązywania specustawy mieszkaniowej przenosimy na Zintegrowane Plany Inwestycyjne. Koszty urbanizacji będą mogły być dzielone pomiędzy samorząd a inwestorów

– Zintegrowane Plany Inwestycyjne to sposób na bardziej kompleksowe planowanie rozwoju miasta, które nie będzie ograniczone tylko, jak w przypadku specustawy mieszkaniowej, do budowy mieszkań. Samorząd dostał szansę na stworzenie jasnych ram do współpracy z inwestorami i maksymalizowanie korzyści społecznych. Prywatne inwestycje są szansą na rozwój miasta dla wszystkich – mówi Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy.

Przepisy dotyczące ZPI są bardzo ogólne i zostały uszczegółowione w instrukcji prezydenta Warszawy. Bazą były doświadczenia z wdrażania specustawy mieszkaniowej w Warszawie, czyli wprowadzenie standardów urbanistycznych i zasad współpracy prywatnych inwestorów z miastem. Po wprowadzeniu standardów urbanistycznych i ucywilizowaniu samej procedury przez wprowadzenie dodatkowego etapu dialogu, narzędzie to jest wykorzystywane do przygotowywania zrównoważonych projektów mieszkaniowych wraz z pakietem inwestycji towarzyszących dla okolicznych mieszkańców.

Dzięki temu zgoda na realizację inwestycji mieszkaniowej wiąże się z realizacją przez inwestorów m.in. szkół, przedszkoli, dróg, terenów zieleni. Do dziś w Warszawie podjętych zostało 12 pozytywnych uchwał przewidujących budowę ok. 4000 mieszkań. Wartość inwestycji towarzyszących łącznie z budową dróg wynosi w tej chwili w Warszawie ponad 100 mln zł.

– Pozytywne doświadczenia z kilku lat obowiązywania specustawy mieszkaniowej przenosimy na Zintegrowane Plany Inwestycyjne. Koszty urbanizacji będą mogły być dzielone pomiędzy samorząd a inwestorów. Nowe inwestycje będą skoordynowane w czasie z powstaniem niezbędnej infrastruktury społecznej, drogowej i technicznej – wyjaśnia wiceprezydent Kaznowska.

20 tys. mieszkań w Warszawie na podstawie specustawy

Miasto szacuje, że do końca obowiązywania specustawy szansę na uzyskanie zgody radnych ma jeszcze prawie 40 inwestycji, czyli ponad 20 tys. mieszkań. Jeśli dojdzie do ich realizacji, to w ramach tych inwestycji deweloperzy wybudują i przekażą miastu: sześć nowych szkół podstawowych, jedną szkołę specjalną, dziesięć mniejszych obiektów oświatowych, jak np. przedszkola, a także rozbudowy, remonty czy modernizacje istniejących szkół. Zrealizowane zostaną również nowe ogólnodostępne tereny zieleni a modernizacją objęte będą istniejące parki o łącznej powierzchni ponad 20 hektarów. Łączny koszt tych inwestycji to ponad 700 mln złotych.

Jak zauważają urzędnicy, zmiany narzędzi planistycznych rodzą często obawy o przeniesienie kosztów na klientów inwestorów. Jednak wprowadzenie ZPI wraz z jasnymi wskazaniami kosztów urbanizacji, które poniosą prywatni inwestorzy nie podniesie cen mieszkań. Tryby specjalne, jak specustawa i ZPI, to jedynie odsetek budowanych w stolicy mieszkań. Cena lokali w nich musi być konkurencyjna w stosunku do tych budowanych w innych trybach – na podstawie planów miejscowych czy tzw. „wuzetek”.