Projekt zazieleniania Placu Bankowego to inicjatywa Zarządu Dróg Miejskich, której celem jest przekształcenie dotychczasowych betonowych przestrzeni w obszary przyjazne mieszkańcom i środowisku. Prace są prowadzone etapowo, z zachowaniem spójności z wypracowanymi w konsultacjach społecznych koncepcjami oraz pod nadzorem konserwatora zabytków.
Zielony Bankowy. Zmiany w centrum Warszawy
Zakończony niedawno pierwszy etap zmian objął zachodnią część Placu Bankowego. Na tym obszarze posadzono 16 klonów, a jesienią dołączy do nich dodatkowy dąb. Wokół pomnika Juliusza Słowackiego pojawiły się liczne byliny, tworząc nowe kompozycje zieleni. W osi pomnika obsadzono rabatę z kwiatami kosmosami zwanymi „Warszawiankami”.
Równocześnie z nasadzeniami przeprowadzono przebudowę infrastruktury dla pieszych i rowerzystów. Dotychczasową sfałdowaną asfaltową nawierzchnię chodników zastąpiono równymi płytami, a nowa nawierzchnia pojawiła się również na drodze dla rowerów. Dla wygody użytkowników zamontowano nowe ławki. Miejsca na zieleń i przebudowę komunikacji uzyskano między innymi dzięki porozumieniu z Zarządem Transportu Miejskiego, które umożliwiło połączenie dwóch przystanków autobusowych w jeden oraz rozbetonowanie powierzchni wyłączonych z ruchu i wysepek na obrzeżach parkingu.
W centrum Warszawy posadzono kilkanaście nowych drzew