22.6°C
1002 hPa
Życie Warszawy

Półmetek zmian. Plac Bankowy coraz bardziej zielony

Publikacja: 07.07.2025 14:30

Zakończono prace po zachodniej stronie pl. Bankowego.

Zakończono prace po zachodniej stronie pl. Bankowego.

Foto: ZDM Warszawa

Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie poinformował o zakończeniu pierwszego etapu zazieleniania Placu Bankowego po jego zachodniej stronie. Równocześnie, na początku lipca, rozpoczęły się prace po wschodniej stronie placu.

Projekt zazieleniania Placu Bankowego to inicjatywa Zarządu Dróg Miejskich, której celem jest przekształcenie dotychczasowych betonowych przestrzeni w obszary przyjazne mieszkańcom i środowisku. Prace są prowadzone etapowo, z zachowaniem spójności z wypracowanymi w konsultacjach społecznych koncepcjami oraz pod nadzorem konserwatora zabytków.

Zielony Bankowy. Zmiany w centrum Warszawy

Zakończony niedawno pierwszy etap zmian objął zachodnią część Placu Bankowego. Na tym obszarze posadzono 16 klonów, a jesienią dołączy do nich dodatkowy dąb. Wokół pomnika Juliusza Słowackiego pojawiły się liczne byliny, tworząc nowe kompozycje zieleni. W osi pomnika obsadzono rabatę z kwiatami kosmosami zwanymi „Warszawiankami”.

Równocześnie z nasadzeniami przeprowadzono przebudowę infrastruktury dla pieszych i rowerzystów. Dotychczasową sfałdowaną asfaltową nawierzchnię chodników zastąpiono równymi płytami, a nowa nawierzchnia pojawiła się również na drodze dla rowerów. Dla wygody użytkowników zamontowano nowe ławki. Miejsca na zieleń i przebudowę komunikacji uzyskano między innymi dzięki porozumieniu z Zarządem Transportu Miejskiego, które umożliwiło połączenie dwóch przystanków autobusowych w jeden oraz rozbetonowanie powierzchni wyłączonych z ruchu i wysepek na obrzeżach parkingu.

W centrum Warszawy posadzono kilkanaście nowych drzew

W centrum Warszawy posadzono kilkanaście nowych drzew

Foto: ZDM Warszawa

Drugi etap prac

Na początku lipca ruszył drugi etap zazieleniania Placu Bankowego, obejmujący jego wschodnią stronę. W ramach tych działań planowane jest rozpłytowanie kilku obszarów, w tym południowo-wschodniego narożnika skrzyżowania z al. „Solidarności”, fragmentów peronu przystankowego w ciągu alei, a także obszarów wzdłuż torowiska na wysokości Błękitnego Wieżowca i przy ul. Senatorskiej.

Powiększona zostanie również rabata znajdująca się u podnóża wieżowca. Wokół pomnika prezydenta Stefana Starzyńskiego zaplanowano nasadzenia, które obejmą drzewa oraz róże, w tym nową, wyhodowaną w Polsce pomarańczową odmianę nazwaną na cześć bohatera stolicy – „Prezydent Stefan Starzyński”. Zmiany obejmą także skwer przed budynkiem przy pl. Bankowym 4, gdzie Zarząd Zieleni m.st. Warszawy przygotował grunt pod nasadzenia hortensji bukietowych, traw ozdobnych i bylin. Podobnie jak po stronie zachodniej, również tutaj przeprowadzone zostaną remonty chodników, gdzie starą kostkę zastąpią nowe płyty.

Zazieleniony plac można podziwiać podczas odpoczynku na nowych ławkach

Zazieleniony plac można podziwiać podczas odpoczynku na nowych ławkach

Foto: ZDM Warszawa

Dotychczasowe działania i wizja przyszłości

Transformacja Placu Bankowego jest procesem wieloetapowym, realizowanym sukcesywnie od 2023 roku. W poprzednich fazach przeprowadzono już remont nawierzchni wschodniej (w 2023 r.) i zachodniej (latem 2024 r.) jezdni placu, a pod koniec 2023 roku zakończono budowę drogi dla rowerów. W 2023 roku w północno-zachodniej części placu posadzono 10 platanów, a w południowo-wschodniej 10 dębów, tworząc nowe szpalery drzew. Wiosną 2024 roku rozbetonowano fragment placu przy ul. Elektoralnej, gdzie posadzono 9 dębów, a jesienią 2024 roku na odbetonowanym pasie dzielącym jezdnie pojawiło się kolejnych 8 platanów.

Realizowane zmiany mają na celu stworzenie bardziej zielonej, funkcjonalnej i estetycznej przestrzeni w centrum Warszawy, zgodnie z długoterminową wizją rozwoju miasta.