Integracja społeczna we współpracy z organizacjami pozarządowymi będzie odbywała się tylko w Warszawie – tak wygląda najnowsza koncepcja prowadzenia projektu „Mazowieckie Mosty Międzykulturowe”.
Centra Integracji Cudzoziemców (CIC) nie powstaną w Ciechanowie, Ostrołęce, Płocku, Radomiu ani Siedlcach.
Z założenia miało być ich co najmniej sześć na Mazowszu. Jednak punkty informacyjno-doradcze, jakimi miały być centra integracji cudzoziemców, nie powstaną w Ciechanowie, Ostrołęce, Płocku, Radomiu ani Siedlcach. Zgodnie z najnowszą koncepcją, zaakceptowaną przez zarząd województwa oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, usługi informacyjne i doradcze prowadzone będą w Warszawie. To tu w ramach Mazowieckiego Centrum Pomocy Społecznej (MCPS) istnieje już biuro, z którego usług obcokrajowcy mogą skorzystać zarówno stacjonarnie, jak i zdalnie.
– Nasze zadania w tej kwestii nie zmieniają się. Nadal będziemy integrować społecznie, zapewniać informację niezbędną do tego, by obcokrajowcy mogli się odnaleźć w polskich realiach. Wciąż w planach jest edukacja i informacja międzykulturowa dla kadr pomocy społecznej czy pracowników oświaty. Zmienia się nieco sposób działania – będzie można z tego skorzystać stacjonarnie w Warszawie oraz zdalnie z innych części Mazowsza – wyjaśnia dyrektor MCPS Aleksander Kornatowski.
Zamiast otwierania punktów w byłych miastach wojewódzkich, projekt skupi się na jednym biurze w Warszawie oraz działaniach zdalnych, takich jak infolinia obejmująca całe województwo. Dzięki temu modelowi będzie można dotrzeć do szerokiego kręgu cudzoziemców w sposób bardziej elastyczny i bezpieczny, unikając dodatkowych napięć społecznych.