20°C
1011.2 hPa
Życie Warszawy

W warszawskim zoo urodził się kolejny maluch. Ruszył konkurs na jego imię

Publikacja: 18.07.2025 11:15

Zoo ogłosiło plebiscyt na imię dla małej wikunii

Zoo ogłosiło plebiscyt na imię dla małej wikunii

Foto: Facebook/warszawskie zoo

15 czerwca w warszawskim zoo przyszła na świat wikunia. Można już ją oglądać na wybiegu, gdzie chodzi razem ze starszą siostrą, Rayą.

Jak informują pracownicy warszawskiego zoo, maluch trzyma się blisko matki i otrzymuje wsparcie ze strony opiekunów. Jest zdrowy i coraz pewniej porusza się wśród starszych członków stada.

Plebiscyt na imię wikuni

Zoo ogłasiło plebiscyt na imię dla małej wikunii. W tym roku młode urodzone w stołecznym ogrodzie zoologicznym otrzymują imiona na literę „R”, dlatego też pracownicy ogrodu proszą o propozycje zaczynające się na tę literę.

Komentarze z propozycjami imion można umieszczać na Facebooku do poniedziałku 21 lipca włącznie. Następnie opiekunowie wytypują kilka najciekawszych propozycji, spośród których w głosowaniu zostanie wybrane zwycięskie imię.

Gdzie żyją wikunie

Wikunia to najmniejszy przedstawiciel wielbłądowatych: Osiąga zwykle do 85 cm wysokości w kłębie i masę 35–65 kg. Jest symbolem narodowym Peru Jej wizerunek znajduje się na herbie tego kraju i już przez Inków była uznawana za szczególne dobro narodowe.

Wikunie zamieszkują wysokogórskie tereny Andów – od 3 700 do nawet 5 800 m n.p.m. Wykształciły bardzo gęste futro chroniące przed zimnem i niezwykle duże serce (do 50 proc. większe niż u innych ssaków tej wielkości), co ułatwia pobieranie tlenu z rozrzedzonego powietrza.

Futro wikuni jest najdroższym i najbardziej pożądanym surowcem włókienniczym na świecie – jest ekstremalnie miękkie i cienkie. Można je pozyskiwać z danego osobnika tylko raz na trzy lata, a tradycyjnie mogą być strzyżone jedynie osobniki żyjące na wolności. Wełna ta dawniej była zarezerwowana wyłącznie dla inkaskich władców.