W programie znajdziemy m.in. warsztaty, plener malarski i grę terenową. W sierpniu odbędzie się także kolejna edycja festiwalu Królewskie Arkady Sztuki, czyli letniego cyklu spotkań z teatrem i muzyką w Arkadach Kubickiego i Ogrodach Zamkowych. Zamek zaprasza także na wystawę czasową Anatomia antyku. Ciało i ruch w rzeźbie, pokazującą, jak antyk inspirował artystów i kształtował edukację artystyczną kolejnych pokoleń.
Zajęcia międzypokoleniowe na Zamku Królewskim (z dziećmi w wieku 6-12 lat)
* Perspektywa detektywa. Co mówią mury? to gra terenowa, która zamienia spacer wokół Zamku w prawdziwe śledztwo historyczne. Uczestnicy wcielają się w rolę detektywów odkrywających ślady dawnych czasów, analizując plany, zdjęcia i detale architektoniczne. Do 20 lipca zajęcia połączone są z wejściem na wystawę Saskie wizje. Architektura władzy, która jest podróżą przez architektoniczne dzieje Zamku Królewskiego w Warszawie w czasach panowania królów z saskiej dynastii Wettynów: Augusta II Mocnego i Augusta III.
* Zostań mistrzem formy! to rzemieślnicze czwartki to spotkanie z dawnymi technikami odlewniczymi. Uczestnicy poznają pracę formierza i wykonają własne odlewy gipsowe. Zajęcia są okazją do wspólnego twórczego działania w gronie rodzinnym, nauki i dobrej zabawy.
* Na królewskim dworze to zajęcia prowadzone w królewskich apartamentach pozwalają poznać codzienne życie króla Stanisława Augusta i jego niezwykłe otoczenie. Goście będą mogli zobaczyć, gdzie król mieszkał i pracował. Nie zabraknie także ciekawych i zaskakujących historii ukrytych w zamkowych przedmiotach.