15.9°C
1010.7 hPa
Życie Warszawy

Szkodnik zaatakował dęby w parku nad POW. Konieczne będzie usunięcie drzew

Publikacja: 23.07.2025 14:30

Dęby szypułkowe z parku nad POW zaatakował ogłodek dębowiec

Dęby szypułkowe z parku nad POW zaatakował ogłodek dębowiec

Foto: Zarząd Zieleni m. st. Warszawy/Facebook

Osiem dębów szypułkowych z parku nad Południową Obwodnicą Warszawy (POW) zostało zaatakowanych przez chrząszcza - ogłodka dębowca (Scolytus intricatus). Zarząd Zieleni m.st. Warszawy zdecydował o usunięciu drzew i nowych nasadzeniach.

„Monitorujemy sytuację, aby móc szybko zareagować na ewentualne nowe przypadki zasiedlenia przez szkodnika. Obecnie pozostałe drzewa są intensywnie nawadniane, a na ich pniach zastosowano naturalny, testowy środek odstraszający, który ma pomóc w zapobieganiu zasiedlenia przez chrząszcze” – czytamy w komunikacie Zarządu Zieleni. 

„Atak był silny i zmasowany”. Konieczne będzie usunięcie drzew

Zaatakowane drzewa rosły w nowo powstałym fragmencie parku linearnego nad POW. Atak szkodnika zaobserwowano na ośmiu dębach. „Drzewa osłabione silnym stresem przesadzeniowym często są łatwym celem dla szkodników wtórnych, które takie drzewa chętnie zasiedlają. Niestety atak był silny i zmasowany, co doprowadziło do szybkiej śmierci drzew” – tłumaczą specjaliści z Zarządu Zieleni.

Ogłodek dębowiec niszczy drzewa drążąc w nich tunele. Odcina w ten sposób dopływ substancji odżywczych, co powoduje, że drzewo zamiera. Obecnie nie ma dostępnych, skutecznych i bezpiecznych środków do zwalczania tego szkodnika u drzew, które już zostały zasiedlone. „W trosce o zdrowie pozostałych drzew i ograniczenie rozprzestrzeniania się szkodnika, planujemy w najbliższym czasie usunąć wspomniane osiem dębów. W ich miejsce jesienią tego roku planujemy posadzić nowe drzewa” – zapowiedział Zarząd.

Urząd zapewnia, że dokłada wszelkich starań, aby chronić park i jego roślinność. Tłumaczy, że przed podjęciem decyzji zlecił badania drzew Instytutowi Badawczemu Leśnictwa. „Eksperci w dziedzinie fitopatologii i entomologii IBL wykonali ekspertyzy, na podstawie których podjęliśmy działania. W cały proces włączony jest również nasz zespół dendrologów” – czytamy. 

Park linearny na Ursynowie. Co to za inwestycja?

Park linearny nad POW to inwestycja, która ma zazielenić tę część Ursynowa. Prace podzielone są na kilka odcinków położonych wzdłuż ul. F. Płaskowickiej. Park w dużej części powstaje na stropie tunelu drogowego. „Odcinek od ul. Stryjeńskich do ul. Braci Wagów został już zrealizowany i oddany do użytkowania w kwietniu 2025 r. Posadzonych zostało 228 szt. drzew (…) i ponad 26 tys. szt. krzewów na powierzchni ponad 7 tys. mkw. (…), a także tysiące bylin i traw ozdobnych ponad 5 tys. cebul. Największą atrakcją tego odcinka jest rozległa polana, zakończona placem z huśtawkami dla dorosłych” – informował stołeczny magistrat pod koniec czerwca.

W trakcie realizacji są kolejne odcinki parku nad POW. Oddanie kolejnego, pomiędzy al. KEN a ul. Lanciego, jest planowane na jesień 2025 r. Na przełomie 2025 i 2026 r. mają być gotowe kolejne dwa (pomiędzy ul. Lanciego i ul. Rosoła oraz między ul. Rosoła a ul. Nowoursynowską).

Urząd planuje też jeszcze jeden odcinek – od ul. Pileckiego do ul. Stryjeńskich. Jego finansowanie też jest zapewnione. „Realizacja odcinka wymaga ustaleń w sprawie przebudowy parkingu przy os. Kazury” – czytamy na oficjalnej stronie internetowej urzędu miasta.

Ogółem na terenie parku, na powierzchni 12,5 ha, posadzonych ma być łącznie ok. 1000 drzew, ponad 100 tysięcy krzewów, rośliny okrywowe, a także byliny, trawy ozdobne i rośliny cebulowe. Pojawi się też m.in. ponad 300 ławek i krzeseł, a także wiele trawników, na których będzie można rozłożyć koce.