Wzrost liczby wypadków z udziałem rowerzystów i użytkowników hulajnóg obserwowany jest również przez policję. Zwraca ona uwagę zwłaszcza na wypadki na hulajnogach. To cały czas stosunkowo nowe zjawisko, jednak jego skala rośnie bardzo szybko.
Przede wszystkim używajcie kasków
W poście dotyczącym najnowszych statystyk na temat wypadków z udziałem hulajnóg i rowerzystów Meditrans przypomina o zaleceniach dotyczących korzystania z kasków ochronnych. „Pamiętajcie, że prawidłowo założony kask pochłania do 70 proc. energii kinetycznej uderzenia” – czytamy. Na bezpieczeństwo użytkowników wpływa też założenie ochraniaczy na kolana i łokcie oraz „traktowanie ścieżek rowerowych w miastach jak szlaków rekreacyjnych, a nie wyczynowych”.
Zdarzenia z udziałem hulajnóg „to już nie wyjątek, a coraz częstszy problem na drogach”
Ryzykowane zachowania użytkowników hulajnóg to zjawisko znane policji z Warszawy i okolic. Kilka dni temu Komenda Powiatowa Policji w Piasecznie informowała o akcji „Nie przeHULAJ bezpieczeństwa”, w trakcie której policjanci prowadzili wzmożone kontrole osób poruszających się na hulajnogach.
Najczęściej notowane przewinienia to jazda na hulajnodze przez dwie osoby jednocześnie, prowadzenie jej pod wpływem alkoholu, jazda po jezdni, gdy obok jest wyznaczona ścieżka. – Zdarzenia z udziałem kierujących hulajnogami to już nie wyjątek, a coraz częstszy problem na drogach – komentowała KPP w Piasecznie. I zapowiedziała kontynuację akcji.