21.6°C
1001.5 hPa
Życie Warszawy

Rusza przebudowa ulicy Okrzei na Pradze-Północ. Co się zmieni?

Publikacja: 07.07.2025 16:30

Wizualizacja ulicy Okrzei po przebudowie

Wizualizacja ulicy Okrzei po przebudowie

Foto: ZDM Warszawa

Ulica Okrzei na Pradze-Północ zostanie gruntownie przebudowana. ZDM podpisał umowę z firmą Strabag, która rozpocznie prace jeszcze tego lata. Inwestycja ma przekształcić ulicę w zieloną przestrzeń, bezpieczną dla pieszych i rowerzystów.

Przebudowa obejmie odcinek ulicy Okrzei od Wybrzeża Szczecińskiego do ulicy Jagiellońskiej. Całkowity koszt inwestycji wyniesie nieco ponad 20 milionów złotych. Zgodnie z planami, dotychczasowa asfaltowa nawierzchnia zostanie zastąpiona estetyczną kamienną nawierzchnią. Dla ruchu samochodowego i autobusowego pozostanie jeden, jednokierunkowy pas ruchu, tak jak dotychczas. Inwestycja rozszerza koncepcję Nowego Centrum Warszawy na prawy brzeg Wisły. Prace potrwają 17 miesięcy.

Okrzei stanie się zielonym deptakiem

Jednym z głównych elementów projektu jest stworzenie infrastruktury przyjaznej pieszym i rowerzystom. Po północnej stronie ulicy Okrzei powstanie dwukierunkowa droga rowerowa, a po obu stronach ulicy pojawią się szerokie deptaki dla pieszych. Przewidziano również miejsca na ogródki gastronomiczne, które mają ożywić przestrzeń.

Istotnym aspektem inwestycji jest jej zielony charakter. W ramach przebudowy posadzone zostaną 74 nowe drzewa, które stworzą szpalery wzdłuż ulicy. Wśród wybranych gatunków znajdą się między innymi grusza drobnoowocowa i klon czerwony. Drzewa zostaną posadzone w specjalnych modułach antykompresyjnych, co jest rozwiązaniem sprawdzonym w innych warszawskich projektach, takich jak Plac Pięciu Rogów. Planowane są również nowe rabaty kwiatowe i krzewy, a główny pas zieleni zostanie wzbogacony o miejsca odpoczynku. Przebudowa obejmie także kompleksową modernizację sieci wodno-kanalizacyjnej, energetycznej oraz oświetleniowej.

Wizualizacja ulicy Okrzei po przebudowie

Wizualizacja ulicy Okrzei po przebudowie

Foto: ZDM Warszawa

Dalsze plany dla Pragi

Przebudowa ulicy Okrzei to kolejny krok w rewitalizacji Pragi, której impulsem był otwarty niedawno most pieszo-rowerowy, łączący śródmiejskie bulwary z prawym brzegiem Wisły. To część szerszej koncepcji Nowego Centrum Warszawy, rozszerzającej się poza lewobrzeżną część miasta.

Równolegle miasto przygotowuje się do dalszych zmian w centralnej części Starej Pragi. Niedawno rozstrzygnięto konkurs na koncepcję architektoniczną, która objęła między innymi plac pomiędzy ulicą Okrzei i Kłopotowskiego, ulicę Floriańską oraz plac Weteranów 1863 roku. Zwycięzcą konkursu została firma RS Architektura Krajobrazu, znana z projektów nowej Chmielnej i kwartału ulic Złota-Zgoda. Wśród zaproponowanych rozwiązań dla Pragi znalazły się między innymi ogród różany z pergolą przed wejściem do Szpitala Praskiego, czytelnie podkreślone wejście do katedry św. Floriana z miejscami wypoczynkowymi, a także strefa rekreacyjna w sąsiedztwie baru mlecznego „Rusałka”. Wszystkie te inwestycje są finansowane z Gminnego Programu Rewitalizacji, uchwalonego przez Radę Miasta.