24.5°C
1016.8 hPa
Życie Warszawy

15. budżet obywatelski. 551 projektów za 120 mln zł. Wzrosło zaangażowanie mieszkańców

Publikacja: 02.07.2025 09:44

Wyniki głosowania przedstawiono na uroczystej gali w gmachu PKiN

Wyniki głosowania przedstawiono na uroczystej gali w gmachu PKiN

Foto: UM Warszawa

Warszawiacy wybrali 551 projektów do realizacji w ramach 15. edycji budżetu obywatelskiego, przeznaczając na nie ponad 120 mln zł. Najwięcej inicjatyw dotyczyło zieleni i natury, a zaangażowanie mieszkańców pozwoliło na niemal podwojenie liczby zwycięskich pomysłów względem ubiegłego roku.

Ogłoszono oficjalne wyniki 15. edycji budżetu obywatelskiego w Warszawie. Nastąpiło to wczoraj (1 lipca) podczas uroczystej gali w Pałacu Kultury i Nauki. Dzięki zaangażowaniu ponad 73 tysięcy warszawiaków, do realizacji trafi 551 projektów, na które przeznaczono łączną pulę ponad 120 milionów złotych. Zwycięskie propozycje będą realizowane od przyszłego roku.

Wzrost liczby wybranych inicjatyw

W tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego mieszkańcy mieli możliwość wyboru spośród 1373 projektów. Ostatecznie do realizacji zakwalifikowano 551 propozycji, co stanowi znaczący wzrost w porównaniu do poprzedniego roku, kiedy to wybrano 293 pomysły. Spośród tegorocznych zwycięzców, 338 to projekty lokalne, 156 dzielnicowe, a 17 miejskie. Najwięcej, bo aż 48 projektów, zostanie zrealizowanych na terenie dzielnicy Mokotów.

Prezydent Warszawy o zaangażowaniu mieszkańców

Prezydent miasta Rafał Trzaskowski podziękował uczestnikom budżetu obywatelskiego podczas gali finałowej. Podkreślił rolę autorów projektów w identyfikowaniu potrzeb i znajdowaniu rozwiązań, a także zaangażowanie głosujących w kształtowanie przestrzeni miejskiej. Wyrazy uznania skierował również do koordynatorów, których praca jest niezbędna do realizacji projektów. – Gratuluję autorom zwycięskich pomysłów, a tym, których propozycje tym razem nie zyskały wystarczającej liczby głosów serdecznie dziękuję za zaangażowanie i zachęcam wszystkich, żeby działać dalej! – zwrócił się do zebranych na gali budżetu obywatelskiego Rafał Trzaskowski.

Statystyki głosowania

W tegorocznym głosowaniu wzięło udział ponad 73 tysiące mieszkańców. Zdecydowana większość głosujących (ponad 63 proc.) stanowiły kobiety. Najbardziej aktywną grupą wiekową (34 proc. wszystkich głosujących) okazały się osoby w wieku od 35 do 44 lat. Najwyższą frekwencję w głosowaniu odnotowały dzielnice: Rembertów, Ursus, Wesoła i Wawer.

Priorytety mieszkańców: zieleń na czele

Analiza wybranych projektów wskazuje na wyraźne preferencje mieszkańców Warszawy. Podobnie jak w poprzednich latach, największym zainteresowaniem cieszyły się inicjatywy z kategorii zieleni i natury. Na poziomie lokalnym i dzielnicowym popularne były również projekty dotyczące sportu i rekreacji, infrastruktury i komunikacji publicznej oraz kultury i sztuki. Wśród przedsięwzięć na skalę całego miasta, najczęściej wybierano projekty związane ze zdrowiem i pomocą społeczną.

Realizacja wybranych projektów

Zwycięskie projekty zostały oficjalnie ogłoszone podczas uroczystej gali. Ich realizacja rozpocznie się w przyszłym roku. Pełne wyniki głosowania oraz postępy w wykonaniu zadań będzie można monitorować na oficjalnej stronie budżetu obywatelskiego