22.7°C
1008.9 hPa
Życie Warszawy

Historia szabli wydobytej z dna Wisły

Publikacja: 16.07.2025 07:45

harakterystycznym elementem pochwy jest hak w kształcie serduszka, służący do mocowania szabli w skó

harakterystycznym elementem pochwy jest hak w kształcie serduszka, służący do mocowania szabli w skórzanej pętli.

Foto: mat. pras.

W ostatnim czasie Wisła zaskakuje niezwykłymi znaleziskami. Niedawno media obiegła informacja o odnalezieniu średniowiecznego miecza. Teraz rzeka oddała inny zabytek o dużej wartości historycznej – szablę.

Odkrycie szabli wywołało natychmiastowe poszukiwania informacji o znalezisku, które dzięki uczciwości i wzorowej postawie znalazcy mogło trafić do rąk ekspertów i wzbogacić naszą wiedzę.

Broń tego typu była najczęściej wyposażeniem grenadierów, a niekiedy także podoficerów

Broń tego typu była najczęściej wyposażeniem grenadierów, a niekiedy także podoficerów

Foto: mat. pras.

Tajemnicza szabla piechoty

Pierwsze przypuszczenia entuzjastów broni białej sugerowały, że jest to szabla austriacka typu Prima Plana. Te wstępne oceny zostały w dużej mierze potwierdzone przez Michała Mackiewicza, kustosza z Muzeum Wojska Polskiego. Jak wyjaśnił ekspert, znaleziony przedmiot to szabla piechoty, którą datuje się na drugą połowę XVIII wieku.

Broń tego typu była najczęściej wyposażeniem grenadierów, a niekiedy także podoficerów. Charakterystycznym elementem pochwy jest hak w kształcie serduszka, służący do mocowania szabli w skórzanej pętli. Co ciekawe, szabla ta nie była przeznaczona do walki, lecz stanowiła praktyczne narzędzie wykorzystywane podczas prac polowych, takich jak sporządzanie koszy faszynowych.

Znaleziony przedmiot to szabla piechoty, którą datuje się na drugą połowę XVIII wieku

Foto: mat. pras.

Michał Mackiewicz dodał również, że choć typ Prima Plana jest bardzo dobrym tropem, to stan niekompletnego zachowania oprawy rękojeści uniemożliwia jednoznaczne przesądzenie jej pochodzenia. Podkreślił jednocześnie, że bardzo podobne były polskie tasaki z epoki stanisławowskiej, znane z pól bitewnych powstania kościuszkowskiego.

Wzorowa postawa znalazcy

To niezwykłe odkrycie zawdzięczamy postawie znalazcy, który zdecydował się przekazać zabytek w odpowiednie ręce. Dzięki jego odpowiedzialności i świadomości historycznej, szabla będzie mogła zostać poddana dalszym badaniom i konserwacji, a następnie być może zasilić zbiory muzealne, stając się dostępną dla szerokiej publiczności.

Takie działania (znalazców miecza i szabli) są kluczowe dla ochrony dziedzictwa narodowego i zasługują na najwyższe uznanie.

Miecz w konserwacji

Tymczasem wspomniany już niedawno odkryty średniowieczny miecz przechodzi konserwację i znajduje się pod opieką specjalistów z Państwowego Muzeum Archeologicznego.

Pieczę nad oboma zabytkami sprawuje Stołeczny Konserwator Zabytków.